close
تبلیغات در اینترنت
فرقه فیثاغورث
loading...

انصارالمهدی(عج)

  پیتاگوراس، فیثاغورس یا فیثاغورث (به یونانی: Πυθαγόρας) فیلسوف و ریاضیدان یونان باستان (۵۶۹–۵۰۰ پیش از میلاد) بود. او نخستین کسی بود که توانست اصول پراکنده‌ای را که ریاضیدانان نخستین عمدتاً با استقرا و آزمون و خطا کشف کرده بودند، بر پایهٔ اصول و براهین قیاسی بنا کند.[۱] زندگی فیثاغورس در جزیرهٔ ساموس، نزدیک کرانه‌های ایونی، زاده شد. او در عهد قبل از ارشمیدس، زنون و اودوکس (۵۶۹ تا ۵۰۰) پیش از میلاد می‌زیست. او در جوانی به سفرهای…

سایت منتقل شد !؟

توجه                               توجه
دوستان عزیز مدیریت ومطالب این وب ازی این پس در سایت انصاری ها منتشر خواهد شد.
مطالب ومدیریت این وب به سایت انصاری ها منتقل شد.
باتشکر

آخرین ارسال های انجمن

فرقه فیثاغورث

محمدخ بازدید : 155 چهارشنبه 13 اسفند 1393 : 23:46 نظرات ()

 

نتیجه تصویری برای فیثاغورس

پیتاگوراس، فیثاغورس یا فیثاغورث (به یونانی: Πυθαγόρας) فیلسوف و ریاضیدان یونان باستان (۵۶۹–۵۰۰ پیش از میلاد) بود. او نخستین کسی بود که توانست اصول پراکنده‌ای را که ریاضیدانان نخستین عمدتاً با استقرا و آزمون و خطا کشف کرده بودند، بر پایهٔ اصول و براهین قیاسی بنا کند.[۱]

زندگی

فیثاغورس در جزیرهٔ ساموس، نزدیک کرانه‌های ایونی، زاده شد. او در عهد قبل از ارشمیدس، زنون و اودوکس (۵۶۹ تا ۵۰۰) پیش از میلاد می‌زیست.

او در جوانی به سفرهای زیادی رفت و این امکان را پیدا کرد تا با افکار مصریان باستان، بابلیان و مغان ایرانی آشنا شود. او روی هم رفته، ۲۲ سال در سرزمین‌های خارج از یونان بود و چون از سوی پولوکراتوس، شاه یونان، به آمازیس، فرعون مصر سفارش شده بود، توانست به سادگی به رازهای کاهنان مصری دست یابد. او مدتها در این کشور به سر برد و در خدمت کاهنان و روحانیان مصری به شاگردی پرداخت و آگاهی‌های بسیار کسب کرد. سپس از آنجا روانه بابل شد و شاگردی را از نو آغاز کرد. او در بابل به حالت اسارت زندگی می‌کرد تا اینکه به همراه داریوش دوم به فارس آمد و از تخت جمشید که در حال ساخت بود دیدن کرد.

وقتی او در حدود سال ۵۳۰، از مصر بازگشت، در زادگاه خود مکتب اخوتی (که امروزه برچسب مکتب فیثاغورس بر آن خورده‌است) را بنیان گذاشت که طرز فکر اشراقی داشت. هدف او از بنیان نهادن این مکتب این بود که بتواند مطالب عالی ریاضیات و مطالبی را تحت عنوان نظریه‌های فیزیکی و اخلاقی تدریس کند و پیشرفت دهد.

شیوهٔ تفکر این مکتب با سنت قدیمی دموکراسی، که در آن زمان بر ساموس حاکم بود، متضاد بود؛ و چون این مشرب فلسفی با مذاق مردم ساموس خوش نیامد، فیثاغورس به ناچار، زادگاهش را ترک گفت و به سمت شبه جزیره آپتین (از سرزمینهای وابسته به یونان) رفت و در کراتون مقیم شد.

در افسانه‌ها چنین آمده‌است که متعصبان مذهبی و سیاسی، توده‌های مردم را علیه او شوراندند و مکتب و معبد او را آتش زدند و وی در میان شعله‌های آتش جان سپرد. {منبع}

رابطهٔ فیثاغورس

فیثاغوس دانشمند و ریاضیدان یونان باستان، هنگامی که بر روی مثلث قائم الزاویه برسی کرد که همواره مساحت مربعی که با وتر یک مثلث قائم الزاویه ساخته می‌شود برابر است با مجموع مساحت دو مربعی که با اضلاع زاویه قائم ساخته می‌شود این قانون بعدها به عنوان رابطهٔ فیثاغورس شناخته شد که در هر مثلث قائم الزاویه، مجذور وتر برابر است با مجموع مجذور دو ضلع زاویهٔ قائمه.

درباره فیثاغورس

این جمله معروف را دوستدارانش در رثای او گفته‌اند: «Sic transit gloria mundi» یعنی

افتخارات جهان چنین می‌گذرند

. پروکلوس درباره فیثاغورث می‌گوید:

فیثاغورس این علم (علم ریاضیات) را به شکل آزاد آموزشی، امتحان کردن قواعد آن از آغاز و جستجوی قضایا به روشی غیر مادی و ذهنی تغییر داد. او نظریه متناسب‌ها و ساخت اشکال کیهانی را کشف کرد.

[۲] همچنین برتراند راسل دربارهٔ فیثاغورس می‌نویسد:

هیچ‌کس را نمی‌شناسم که در عالم اندیشه به اندازهٔ فیثاغورس تاثیرگذار بوده باشد.[۱]

آرا

فیثاغورس از شاگردانش انجمنی در شهر کُرُتُن در جنوب ایتالیا تشکیل داد. او در آنجا نه تنها به آموزش ریاضیات می‌پرداخت، بلکه از ریاضیات نتایج عرفانی می‌گرفت.[۱]

باید دانست که پیروان فیثاغورس تمام نظریاتشان را به «استاد» نسبت می‌دادند؛ و بنابراین مشخص نیست که چه اندازه از آیین فیثاغوری از خود فیثاغورس،

دانلود فیلم مربوط به این موضوع:قسمت سوم فرقه های سری

قسمت سوم:فرقه های سری از مصر باستان تا فرامانسوری (بخش اول)

در عقایدِ جادویی مصرِ باستان، این اعتقاد وجود داشت که جادوگر، با دانستنِ نامِ اعظمِ یک فرد یا حداقل، با در اختیار داشتنِ وسایلش، می‌تواند بر او مسلط شود و حتی نفرین‌ها و شرارت‌هایی را بر ضدّ او عملی سازد.


کاهنان نه تنها بر فرعون مسلط بودند، بلکه با استفاده از مراسمِ جادوگری و کشفِ نامِ اعظمِ خدایان، بر خدا هم مسلط می‌شدند. کاهنان مصری، علومِ سرّیِ خود را از متونی دریافت می‌کردند که این متونِ  آلود، گرچه نویسندگانِ انسانی داشت، ولی منسوبِ به خدایی اسطوره‌ای، به نام هِرمیس تریس مِجیستوس بود. تعلیماتِ منتسب به هرمس، بعدها مکتب هرمتسیسم را بنیان گذاشت. یکی از افرادی که تحتِ تأثیرِ این متون قرار گرفت و خود نیز، بعدها، بر بسیاری از فرقه‌ها تأثیر گذاشت، فیثاغورث بود.


فیثاغورث، تعالیمِ خود را به واسطه‌ی اشکال و رموز و تعلیماتِ هندسی، که در مصر کسب کرده بود، آغاز کرد. به اعتقادِ فیثاغورث، اعداد از همه‌ی موجودات قدیمی‌تر و در نتیجه، از آن‌ها قدرتمندتر هستند.  آن‌ها در مورد اشکالِ هندسی نیز چنین نظریاتی داشتند. مثلاً نمادهایِ هندسیِ عدد 5، در نظرِ آن‌ها، ستاره‌ی پنج‌پر و پنج‌ضلعی بود.ستاره‌ای که امروزه در بین رمال‌ها، جادوگران و انواع گروه‌های سرّی و حتی فرقه‌های مُشرک رواج یافته است.


، در معابد و نشانه‌های فراماسون ها بسیار رواج دارد. نماد اصلیِ فراماسون‌ها پرگار و گونیاست و این موضوع، نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی آن‌ها به معماری، هندسه و فیثاغورث است؛ چرا که در تئوریِ فیثاغورث، گونیا، سمبلِ مثلثِ قائم‌الزاویه محسوب می‌شود. در قضیه‌ی فیثاغورث، ما با مثلثی مواجه هستیم که اضلاعِ آن، از 3 عدد متوالیِ 3، 4 و 5 تشکیل شده‌اند. با انطباقِ این اعداد با اضلاعِ مثلث، این گونه نتیجه گرفته می‌شود که عدد 3، مذکر و ضلعِ قائمه‌ی مثلث؛ عددِ 4، مؤنث و ضلعِ افقی مثلث؛ و عددِ 5، مذکر و وَتَر مثلث است. به تعبیری دیگر، این مثلث همان تثلیث خدایانِ مصری، یعنی ازیریس پدر، آیزیس مادر و پسرشان هوروس است. 

 

و چه اندازهٔ آن از شاگردانش است.[۱]

برچسب ها فیثاغورث ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
باران آسمانی امام زمان(عج)

امام محمد باقر علیه السلام فرمود: زمانی که قائم آل محمد ظهور کند خداوند او را با فرشتگان نشاندار (ویژه) و به صف درآمده و فرستاده شده و مقرب یاری می‌کند. جبرائیل در پیشاپیش او و میكائیل از پشت سر او و اسرافیل از طرف چپ او خواهد آمد.

متن حدیث:

قال الباقر علیه السلام: «لَوْ قَدْ خَرَجَ قائِمُ آلِ مُحَمَّدٍ، لَنَصَرَهُ اللَّهُ بِالْمَلائِكَةِ الُمُسَوَّمینَ وَالْمُرْدَفینَ والْمُنْزَلینَ وَالْكَرُّوبینَ. یكُونُ جِبْرائیلُ عَلی مَقْدَمَتِهِ وَمیكائیلُ عَلی ساقَتِهِ، وَاِسْرافیلُ عَنْ یسارِهِ»

 

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت رسمی یاران امام زمان
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 71
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 6
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 7
 • بازدید امروز : 22
 • باردید دیروز : 11
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 71
 • بازدید ماه : 411
 • بازدید سال : 3,381
 • بازدید کلی : 38,695
 • کدهای اختصاصی
  با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد
  غریب وتنها

  سخنرانی ها

  سال 1394

  http://www.beytoote.com/images/stories/fun/fu431.jpg

  اس ام اس تبریک عید 94, پیامک نوروز 94